UNIFOREST katalog 2018

UNIFOREST je celosvětově uznávaná společnost s více než 25. letou tradicí v oblasti výroby a prodeje lesnické tech-niky a příslušenství, vyznačující se vyso-kou kvalitou a inovativním přístupem.

Stroje jsou navrženy a vyráběny za použití nejmodernějších technologií a kvalitních certifikovaných komponentů renomovaných dodavatelů (FAG, INA LUK, HAWE atd.).

UNIFOREST je synonymum pro techno-logicky vyspělé a k životnímu prostředí šetrné stroje, charakteristické svou bezpečností, jednoduchým ovládáním a jedinečným designem.

Stáhnout katalog (PDF)

UNIFOREST catalogue 2019 (EN)

UNIFOREST is a globally recognised company with an impressive more than 25-year-long tradition of manufacturing forestry machinery, distinguished by innovations and superior quality. Our forestry machines are designed and manufactured using the latest techno-logy and high-quality certified compo-nents provided by renowned suppliers (FAG, INA LUK, HAWE etc.).

UNIFOREST is a synonym for techno-logically advanced and environmentally friendly machines, characterised by safe-ty, simplicity of use and unique design.

Download catalogue (PDF)

Lanovka COBRA (EN)

This system enables automated driving of the trolley. It is easy for the user to set and save any lower/upper end station and intermediate support positions. In this way, the speed of the trolley automatically  reduces or stops both on descent and when passing intermediate supports.

The electronically controlled hydraulic system of the pulling and load-bearing drum ensures soft acceleration and deceleration of the pulling and load-bearing cable, thereby moving the cart smoothly.

When the trolley arrives at the upper station, the operator is warned that the load has arrived by a sound signal

Youtube video Uniforest Skyline /Cableway system

Stáhnout katalog (PDF)